Hellooo~ Sharing a few of our go-to IKEA knick-knacks that are super affordable yet surprisingly good quality!
Bowl: $4.90 each
Large plate: $15.90 for 4 pieces ($4 each!)
So glad we got this to spruce up our entryway. We decided on a black and green theme for the entrance, a different vibe from the inside of our home!
$24.90/9 pieces= $2.80 per piece!!!!
Before we used this dustbin, we had a hanging one hooked to our cabinet but the weight of our thrash eventually made the cabinet "sink".
We got this as a "temporay" bin but boy, this is here to stay! At $1.90, this is a GOOD BUY!!
Forget the electronic dustbin that makes you wave like a fool at the sensor. When you're chopping food or cracking an egg, you just want to toss the mess in—zero fuss, zero effort. As DINKs, we've come to realise one thing: practicality really matters. 😂
Why we love this bin:
1. big enough surface to throw things easily
2. low effort, don't have to even step on a paddle to put the thrash bag in
3. no bin cover = EASY TO CLEAN (we throw our thrash daily so there's no issue on stench from food waste etc)
Mr lovessss these hangers because
1. it's black (one of the few things in the house where he can choose the colour hahahaha)
2. it's very sturdy! (some of his outerwears are quite weighty)
For the price point at $1.90 for 10 pieces, DEFINITELY A GOOD BUY!